Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Flat coated retriever

Flat coated retrívr / Flat coated retriever 

Plemeno pocházející z Anglie. Jsou to milí, sportovní, společenští a lovečtí psi. Vyvinuli se v 19.století křížením novofoundlandského psa, labradorského retrívra a irského setra, pravděpodobně i border kólie. Dříve byli využívání k přenášení sestřelených ptáku, dnes jsou to záchranáři, lovci nebo pomáhají tělesně postiženým při canisterpii. V neposlední řadě to jsou úžasní společníci.

Vzhled

Středně velký pes, ze všech retrívrů nejštíhlejší. Hlava je dlouhá a krásně tvarovaná, s mírně širokou lebkou a silnými čelistmi. Středně velké oči mají většinou barvu tmavohnědé nebo kaštanové, inteligentního výrazu. Uši malé, přiléhající k hlavě. Hrudník honosný, široký. Končetiny jsou svalnaté, silné.  Srst, která pokrývá celé tělo, je hustá, jemná a na dotek hladká. Krátký rovný ocas, nošen zdvižen doplňuje lehký, plynulý pohyb.

Povaha plemene

Velmi přátelské plemeno, neagresivní, nikdy nezaútočí. Je to ideální rodinný pes, lehce se cvičí. Je inteligentní, bystrý, má velmi kladný vztah k dětem i k jiným zvířatům. Sice imponuje velikostí, ale dobrý hlídač není. Cizí návštěvu hlasitě ohlásí, ale tím to pro něj končí. Milují pohyb a vodu, aportování a oproti jiným druhům retrívrů mají vyvinuté lovecké pudy. 

Základní péče o psa

Výchova flata je jednoduchá, zvládnou to i děti. Jeho povaha je milá, učenlivá a inteligentní. Flati jsou zdravé plemeno, které netrpí dědičnými chorobami. Při vhodném výběru rodičů a pak tedy i štěněte by neměl nastat problém. Mohu ale podotknout, že u štěňat bez PP a u starších velmi zatěžovaných psů, můžeme pozorovat dysplazii kyčelního kloubu. Jedná se z části o dědičnou chorobu, který psovi způsobuje bolest při pohybu a je předzvěstí artritidy. Potřebují pohyb, avšak jsou schopni se přizpůsobit se majiteli. Jsou to citlivé a vnímavé povahy, vyžadují jemné zacházení bez náznaku jakékoliv hrubosti.

 

 

 


TOPlist